Možda ste čuli za ovu reč u sportskim krugovima i u medijima. Iako nešto od onoga što znate o dopingu može biti tačno, važno je znati činjenice.
Doping je kada sportista koristi zabranjene lekove ili metode sa ciljem da poboljša učinak na treningu i sportske rezultate. Takođe, doping je kada sportisti odbiju da se podvrgnu doping testu ili pokušaju da ometu doping kontrolu.
Iako su steroidi najpoznatiji lekovi koji se koriste kao doping, zabranjeni su i drugi lekovi (stimulativna sredstva, hormoni, diuretici, narkotici i marihuana) i zabranjene metode (poput transfuzije krvi ili genskog dopinga).
Doping postaje pitanje sa kojim ćete se sve više susretati:
Možete biti testirani na lekove, neki od vaših konkurenata će varati koristeći lekove, čak možete da se nađete u iskušenju da i sami to uradite.
Većina sportista zna da je doping varanje, ali neki ipak rizikuju. Ponekad nagrade, novac ili slava mogu da navedu čoveka da donese loše odluke. Neki misle da doping može da pruži dodatnu snagu, obezbedi prečicu do cilja umesto višegodišnjih treninga ili da im pomogne da pobede.
Oni su spremni da rizikuju svoju sportsku karijeru i zdravlje – da pobede po svaku cenu! Nekoga pritiskaju treneri, roditelji ili sami sebe da budu najbolji. Vide doping kao put da se ispune ta očekivanja.
Neki sportisti koriste lekove da bi se oporavili od povreda. Iako treneri ili selektori kažu da lekovi mogu da učine da zaboravite na bol ili da pomognu da se brže oporavite, oni obično ne spomenu da uzimanje lekova može da ugrozi zdravlje i da je doping varanje. Bez obzira na razlog, nema opravdanja za doping.
Tačno je da doping može da pomogne sportistima da ojačaju i osnaže mišiće, smanje umor ili prikriju bol ali to takođe ima i svoje loše strane.
Javljanje bubuljica, posebno na leđima, kod dečaka može da smanji testise, izazove impotenciju i ćelavost kod devojčica prouzrokuje dublji glas i pojačanu maljavost (čak i na licu).
Može da dovede i do brojnih ozbiljnijih neželjenih efekata: mogu se javiti problemi sa srcem, jetrom i bubrezima. Neki sportisti su umrli zbog korišćenja dopinga.
Učestvovanje u sportu je mnogo važnije od pobede. Kako bi očuvali njegovu pravu pozitivnu vrednost i uložen trud, neophodni su poštenje, saradnja i hrabrost.
Postoje mnoge vrste lekova koje su zabranjene u sportu zbog štete koju mogu da učine zdravlju sportista i fer igri. Svake godine novu listu zabranjenih lekova ustanovljava Svetska antidoping agencija WADA:
Anti Doping Agencija Srbije http://www.adas.org.rs/ .
Stimulansi povećaju koncentraciju i smanjuju umor ali takođe mogu da oštete srce;
• steroidi povećavaju mišićnu masu i snagu, ali mogu i da oštete srce, jetru i polne organe. Njihovo korišćenje može da dovede do iznenadne smrti;
• hormoni veoma štetni kod zdravih mladih osoba;
• diuretici gubi se na težini i prikriva upotrebu zabranjenih lekova. Mogu da izazovu dehidrataciju i veliki umor;
• narkotici mogu da ublaže bol ali to može da dovede do teških povreda i trajnih posledica;
•kanabinoidi (hašiš, marihuana) opuštaju ali mogu i da dovedu do gubitka koordinacije i koncentracije.
Čak i ako nešto uzmete nesvesno, to se i dalje smatra dopingom. Ne zaboravite da ste Vi lično odgovorni za sve što unosite u svoje telo.
Ne uzimajte lekove na svoju ruku. Neki lekovi ili suplementi ( vitamini, minerali, proteini ) iz apoteke ili supermarketa mogu da sadrže zabranjene supstance čak i ako piše da su ‘’ u potpunosti prirodni ’’.
Recite svom lekaru da ste sportista i da morate da vodite računa o lekovima koje uzimate. Ako vam treba lek zbog nekih zdravstvenih problema, postoje načini da se osigura da lek koji uzimate ne utiče na vašu sposobnost da se bavite sportom.
Preko vaše sportske organizacije i lekara možete da popunite zahtev za prijavu leka da bi dobili odobrenje da ga koristite dok se bavite sportom. To se zove TUE ( izuzeće radi primene u terapijske svrhe).
Ključne stvari o kojima treba razmišljati;
• suština sporta je da se prikažate u pravoj slici i da shvatite svoj, jedinstveni potencijal,
• biti uspešan u sportu zahteva ispravan stav i postupanje, vreme i napor,
Ključne stvari o kojima treba razmišljati
• suština sporta je u davanju svog prirodnog maksimuma.
• o vama će suditi po tome kako se ponašate dok se bavite sportom, a ne samo po rezultatu,
• vi i samo vi ste odgovorni za sve što unesete u svoj organizam.
Sportistima koji budu uhvaćeni u dopingu biće zabranjeno da se bave sportom u određenom vremenskom periodu ili do kraja života. Ukoliko budete doping pozitivni, nakon dugogodišnjeg napora i treniranja sport ćete moći da posmatrate jedino sa tribina.
Velika je sramota da budete uhvaćeni u dopingu. Samo zamislite pokušaj da objasnite prijateljima, igračima u timu Ili roditeljima da ste varali kroz doping. Niko ne želi da se o njemu misli kao o nekome ko vara lekovima.
Kako sazrevate i postajete bolji u sportu kojim se bavite postoji veća mogućnost da budete testirani na doping. Ovi testovi imaju za cilj očuvanje sportskog duha tako što će oni koji varaju biti uhvaćeni. Možete biti testirani tokom takmičenja, treninga ili van sezone, obično bez prethodne najave.
Ako odbijete da se testirate ili da sledite određeni postupak kod testiranja, stići će vas iste sankcije kao i sportistu koji je bio pozitivan na doping testu. Doping testove vrše ovlašćeni do doping kontrolori.
Prilikom doping kontrole uzimaju se uzorci urina. U nekim slučajevima, mogu se uzeti i uzorci krvi. Uzorci se zatim šalju u licencirane laboratorije na analizu. Neki lekovi se mogu otkriti u veoma malim količinama i više meseci posle uzimanja.
Da biste bili uspešni u sportu treba da imate ispravan stav. Poštenje, dostojanstvo, poštovanje, timski rad, posvećenost i hrabrost su od ključne važnosti za značajan sportski rezultat. Sve te vrednosti mogu se sažeti u izrazu “fer igra” – “fair play”.
Fer igra se tiče izbora koje činite – šta je ispravno a šta nije. Ljudi će primetiti kako se takmičite. Steći ćete ugled po tome da li ste dobar ili loš sportista, a to će vas pratiti i kada završite sportsko takmičenje.
Da biste se prilagodili sportskom duhu i izgradili dobar ugled, uvek:
• pokažite poštovanje za sebe i druge (takmičare, sudije i zvaničnike);
• poštujte pravila takmičenja i čistoću sporta;
• budite dostojanstveni kako u pobedi tako i u porazu;
Zabavljajte se i uživajte time što ste deo neke akcije! Sport ima malo smisla bez fer igre. Bavimo se sportom zbog prilike da iskažemo svoje jedinstvene talente, da delimo sa drugima, sklapamo prijateljstva i zabavljamo se.
Fer igra sve to čini mogućim.
Marija Vozar-prezentacija
Fotografija: „Verywell mind“
Leave A Reply