Pre 20 godina, u Vršcu je osnovana je auto škola „Boss“.
Bila je to tada mala vršačka auto škola, koja se planski, do dana današnjeg, probijala medju konkurencijom, da bi danas bila jedna od najboljih auto škola u regionu, sudeći po utiscima onih koje su obučavali, ali i onih pojedinaca i organizacija koje su saradjivale sa njima u proteklom periodu.
Interviju za „TTS magazin“ dao je vlasnik auto škole „Boss“ Slobodan Milošević.
– Koliko dugo postoji auto škola „Boss“ ?
Auto škola „Boss“ je osnovana pre dve decenije i od tada kontinuirano radimo na osposobljavanju vozača za upravljanjem motornim vozilima.
– Koliko u proseku godišnje iz vaše auto škole izadje novih vozača?
Što se tiče broja kandidata, on varira iz godine u godinu ali možemo da kažemo da je neki prosek oko 200 novih vozača koji se osposobe da samostalno upravljaju vozilima u javnom saobraćaju.
– Prema vašem zapažanju, kada počnu sa obukom, koliko je vremena potrebno da mladi vozači savladaju strah od upravljanja putničkim vozilom?
Individualna je stvar kada mladi vozač postaje autonoman i kada mu nije potrebna instrukcija i asistencija od samog instruktora. Neko savlada brže, nekom je potrebno više vremena, ali retki su oni kojima 40 časova nije dovoljno.
Većina pred praktičan ispit uzima nekoliko časova dopunske obuke, kako bi obnovili i utvrdili znanje i veštinu. Činjenica je da je za savlađivanje veštine upravljanja vozilom potrebna što veća praksa, a to je jedini način za sticanje iskustva.
– Obzirom da tokom dana pređete više kilometara od prosečnog vozača, kakvo je po vašem mišljenju stanje na putevima u regionu i ponašanje generalno učesnika u saobraćaju?
Ako neko prelazi velike kilometraže, tu se postavlja osnovno pitanje kojim putevima se kreće?
Činjenica jeste da mi imamo i dobre i loše puteve. Podrazumeva se da putevi uvek mogu biti bolji, ali kao uzmemo u obzir da recimo grad Vršac ima preko 100 kilometara putne mreže, zaključili bi da je potrebno izdvojiti ogromna novčana sredstva za održavanje. Saobraćajnice koje su rangirane na višem nivou u funkcionalnom smislu, jesu bolje održavane, ali to je praksa svuda. Kada odemo u neku drugu državu, uglavnom koristimo ovakve saobraćajnice, a ako zadjemo u neke ruralnije delove, videćemo i tamo loše puteve.
– Koliko su uključene lokalne samouprave u edukaciji građana o bezbednosti saobraćajana putevima i koji bi po vama koraci trebalo da se u budućnosti urade kako bi stepen saobraćajne kulture i bezbednosti bio na višem nivou nego danas?
Jedno od pitanja koje se danas često spominje jeste baš ovo koje ste postavili. Koliko su lokalne samouprave uključene u rad za poboljšanje bezbednosti saobraćaja na putevima?
Prethodnih godine lokalne samouprave su bile slabo uključene, medjutim situacija se menja iz godine u godinu na bolje. Na prvom mestu formiranjem Agencije za bezbednost saobraćaja, formirano je odeljenje unutar agencije- Preventiva. Ovo odeljenje se direktno bavi lokalnim samoupravama i akcijama koje trebaju da se preduzimaju sa ciljem povećanja bezbednosti saobraćaja. Ako pogledamo našu lokalnu samoupravu mi smo preduzimali jako puno mera u poslednjih nekoliko godina. Ja sam lično učestvovao, skoro u svim akcijama, počevši od edukacije traktorista, pa do edukacije dece predškolskog uzrasta.
Moram da napomenem da smo mi pored predstave „Pažljivko“ od strane Agencije za bezbednost saobraćaja, organizovali i interaktivnu predstavu za predškolce pod nazivom „pozornik Mačkić“, a u saradji sa Strukovnim policijskim udruženjem „Srpska policijska unija“, koje je nosilac ovog projekta, udruženjem VAU ARS iz Vršca, i naravno auto škola „Boss“, a sve to uz podršku lokalne samouprave.
Ove godine održano je prvo takmičenje pod nazivom „Pažljivkova smotra“ gde je naš grad Vršac imao predstavnike u sve tri kategorije. Ovo napominjem jer smo mi jedini grad koji je imao predstavnike u svakoj kategoriji.
Dakle, na državnom prvenstvu koje se održalo u Vrnjačkoj banji uzeli smo dve medalje. Prvo mesto uzeli su naši predškolci iz vrtća „Kolibri“, a drugo mesto učenici drugog razreda osnovne škole „Jovan Sterija Popović“. Dakle, zapaženi rezultati zahvaljujći temeljnoj edukaciji koju su naši mali vrščani imali.
Saobraćajno vaspitanje i obrazovanje se stiče od malih nogu. U auto školi mladi vozači imaju obuku gde trebaju da unaprede postojeća znanja i poprime veštine za upravljanje vozilima, a to je nešto na čemu treba da se poradi.
Sama strategija za bezbednost saobaćaja kao krovni dokument u oblasti bezbednosti, podrazumeva smanjenje broja saobraćajnih nezgoda. To se može postići samo radom.
– U Pančevu ste prošle godine otvorili edukativni centar „Euro kod 95“.
Možete li nam reći konkretno o kakvom se edukativnom centru radi?
„Euro kod 95“ je edukativni centar za vozače profesionalce.
Profesionalni vozači za obavljanje svog posla moraju da imaju stečenu početnu kvalifikaciju, što u praksi znači da vozač, kada upravlja vozilom odredjenih kategorija mora imati kod sebe kvalifikacionu karticu vozača.
Postoje dve kategorije, vozači koji imaju stečeno pravo za dobijanje CPC sertifikata, odnosno kartice i vozači koji moraju da pohadjaju osnovnu obuku i polože ispit da bi stekli pravo da dobiju sertifikat.
Bez obzira da li ima stečeno pravo ili mora da pohađa osnovnu obuku i položi ispit, svi vozači moraju u toku jedne kalendarske obuke da prisustvuju jednom seminaru zbog produženja CPC kartice.
Moj centar organizuje seminare za vozače profesionalce. Eedukativni centar „Euro kod 95“ počeo je sa radom prošle godine iz razloga jer su obavezni seminari uvedeni zakonom nedavno.
– Gospodine Miloševiću, u koje ste još društvene aktivnosti uključeni pored posla u auto školi i edukativnom centru?
Pored auto škole i edukatovnog centra, pomažem u radu i ispitima u Poljoprivrednoj školi u Vršcu, a takođe držim predavanja za Agenciju za bezbednost saobraćaja za vozače kojim je oduzeta vozačka dozvola.
Pored toga aktivan sam u Savetu za bezbednost grada Vršca i učestvujem u većini akcija. Kao što sam već naveo, među prvima smo u Srbiji izveli interaktvnu predstavu „Mačkić“ gde deca iz predškolskih ustanova aktivno učestvuju u predstavi,a kostimirani glumac obučen u odelo Mačke, kao pozornik Mačkić podučava decu o pravilima saobraćaja. Takodje, vodio sam decu na državno prvenstvo na takmičenje u Vrnjačku banju i postigli smo zapaženi supeh.
Za osvajanje prvog mesta u državi za decu predškloskog uzrasta i drugo mesto za decu drugog razreda osnovne škole bio je potreban veliki i iscrpan rad.
Deca sa dolazila u auto školu „Boss“ gde smo zajedno vežbali situacije iz bezbednosti saobraćaja a što se na kraju odrazilo vrhunskim rezultatima.
– Hvala Vam na izdvojenom vremenu.
A.A.