Ako tražimo nekog kompetentnog da nam priča o malim tajnama proizvodnje čokolade i drugih slatkiša, mi bi trebali da zakucamo na vrata Dalibora Maksimovića, menadžera proizvodnje čokolade u kompaniji „Swislion-Takovo“.
Koliko godina radite u konditorskoj industriji i kako je izgledao vaš početak karijere?
Karijeru sam počeo upravo u kompaniji Swisslion, pre 16 godina. Sam početak je bio malo neobičan, pošto sam već nakon mesec dana obuke krenuo samostalno da obavljam zadate poslove. Nakon završenog fakulteta sledi 6-12 meseci pripravničog rada, eto ja sam taj period preskočio, što u neku ruku i nije bilo loše jer sam morao veoma brzo da učim.
U dosadašnjoj karijeri, radio sam u još jednoj našoj velikoj konditorskoj kompaniji. Sada sam opet tamo gde sam i počeo, ali najvažnije je da se sve ove godine bavim najslađim zanatom, a to je proizvodnja čokolade.
Radnici vas kao šefa izuzetno poštuju i cene. Kako uspevate da održite takav status u kolektivu, a da pritom od njih dobijete maksimalno zalaganje i posvećenost poslu tokom radnog dana?
Prema radnicima morate biti maksimalno pošteni i iskreni. Druga stvar je znanje koje radnici veoma cene.
Mi smo jedan veliki tim, obostrano poverenje mora da postoji, ako ja kao rukovodilac verujem u njihov rad, a oni u moje odluke, rezultat ne može da izostane.
Kako je izgledala proizvodnja čokolade i drugih srodnih proizvoda pre dvadesetak godina, a kako danas?
Suštinski se nije mnogo toga promenilo u samoj tehnologiji proizvodnje. Ono što se konstantno unapređuje je oprema, u cilju povećanja efikasnosti i mogućnosti za rad. To pre svega znači da danas možemo da proizvodimo čokolade sa raznim dodacima i filovima.
Da li su naši konditorski proizvodi po kvalitetu u rangu sa proizvodima svetskih konditorskih kompanija?
Čokolade domaćih proizvođača su ako ne i kvalitetnije, sigurno u istom rangu sa čokoladama Svetskih kompanija koje posluju na našem tržištu. Dolaskom kompanije Berry-Calebo u Srbiju, mnogi proizvođači su prestali sa sopstvenom proizvodnjom čokoladnih masa. Sa ponosom mogu reći da je kompanija „Swisslion-Takovo“ trenutno jedina u našoj zemlji koja ima sopstvenu proizvodnju čokolada iz kakao zrna, pa samim tim imamo potpuno zaokružen tehnočoški proces proizvodnje.
Gde se sve mogu danas naći u svetu proizvodi kompanije „Swislion-Takovo“?
Pored zemalja iz regiona, gde smo veoma zastupljeni, naši proizvodi se mogu naći i u zemljama zapadne Evrope, Rusiji, Belorusiji, USA, Kanadi, Australiji, Jemenu, Keniji.
U koliko gradova u Srbiji i u kojim zemljama imate vaše trgovinske objekte?
Slatke kuće i SL marketi postoje u svim većim gradovima u Srbiji, Takođe, trgovinske lance imamo i u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji.
Ogromna sredstva su u zadnjih nekoliko godina uložena u vinariju Drašković i u hotel i restoran „Helvecija 1880„.
Koliko je vizija vlasnika svega gore navedenog, gospodina Rodoljuba Draškovića pokrenula ekonomski razvoj Vršca i okoline?
Vinarija Drašković je najsavremenija vinarija koja pruža mogućnost proizvodnje vrhunskih vina, a hotel „Helvecija 1880“ je jedno velelepno zdanje, koje je definitivno nedostajalo našem gradu. Apsolutno sam siguran da će vizija i ulaganja gospodina Draškovića, dovesti Vršac u središte turističke ponude, i da će grad Vršac biti mesto koje će svako želeti da poseti.
Šta je po Vašem mišljenju formula uspešnog poslovanja kompanije „Swislion-Takovo“, vinarije „Drašković“ i hotel/restorana „Helvecija 1880„?
Kompanija „Swisslion-Takovo“ je multinacionalna kompanija, zastupljena sa svojim firmama u većini zemalja bivše Jugoslavije, što nam obezbeđuje veliko tržište, a širina našeg asortimana omogućava da sve to pokrijemo. Ipak, ono najvažnije je ogromna energija gospodina Draškovića koja nas sve pokreće da pružimo svoj maksimum.
Hvala što ste izdvojili vreme za čitaoce „TTS magazina“.
LJ. V