Lenjost je jedan od najvećih otpora koje treba da prevaziđemo kada se radi o tome da svom životu damo odgovarajući oblik i da uvedemo promene.
Verovatno ste nekada iskusili to da što više mirujete, sve više postajete lenji, a što ste aktivniji, sve više radite.
Oba stanja deluju tako da sama sebe pojačavaju. To je povezano sa zakonom inercije, koji glasi: ,,Telo koje miruje nastaviće da miruje sve dok ga neki uzrok ne pokrene, a telo koje se kreće nastaviće da se kreće sve dok neki uzrok ne promeni pravac njegovog kretanja, ili mu ne promeni brzinu, ili ga ne zaustavi.“
Većini ljudi potrebni su spoljni zahtevi i čvrsta struktura dana kako bi mogli da funkcionišu. Najlakše ostajemo aktivni ako uopšte ne prestajemo da budemo aktivni.
Ponedeljak nije najgori dan u nedelji zbog toga što nam postavlja visoke zahteve, već zato što je kontrast u odnosu na vikend tako veliki.
Zbog toga, jasna struktura dana predstavlja najbolju preventivu protiv lenjosti.
Napravi sebi dnevne i nedeljne planove, u koje ćeš uključiti i aktivnost u slobodno vreme. Razmislite, dakle, šta tačno želite i šta vam je važno, a zatim napravite plan. Planovi su od ogromne pomoći da bi se stvari regulisale, baš kao i spiskovi šta treba obaviti. Oni naš štite i od preopterećenosti, koja je jednako loša kao i nedovoljna zaposlenost.
Mnogi su, naime, često preopterećeni i pod stresom samo zato što loše organizuju vreme. Mnogo toga rade u “poslednji čas“ i zbog toga se stalno osećaju grozničavo i pod pritiskom.
Najveći problem često je samo u tome da počnemo da radimo ono što nam je važno.
Za to može da bude potrebno mnogo pogonske energije.
Posle sve ide lakše, pre svega ako ostajemo pri tome i ako to nastavljamo da radimo redovno.
Ako to ne činimo ,gubimo veštinu i rutinu.
Stefani Lazin