„TTS magazin“ je nedavno uradio interviju sa srpskom književnicom Drinom Steinberg.
Drina Steinberg pseudonim je za srpsku knjizevnicu Biljanu Skorić. Rođena je u Dizeldorfu 20. marta 1976. godine. Po zanimanju ekonomista i majka jednog dečaka .Ljubitelj je bombona . Zaljubljenik u jutra i glasnu muziku. Večito gladna. Veliki fan stripova, posebno Dilan Doga. Plaši se matematike, izgubljenog vremena i osoba koje se ne smeju zbog bora, jer joj je to kao ne voleti zbog patnje. Napisala je trilogiju „Purpur Arkone“ koja se sastoji od „Miris nasleđa“,“Zemlja mraza „ i „Sjaj bezdana“ kao i romane „Bejla“ i „JAR-Mrtav Bog hoda“. Takođe, napisala je za Bookmate originals roman u epizodama Senke Grimizne šume. Autorka je priče „Avanture Amazonke Altin-Ar“ izdatoj u okviru zbirke priča „Kosingas-Neispričane priče“, kao i priče „Ivanovi čardaci“ u okviru zbirke priča „Čuvari zlatnog runa 2“.
Osnivač je i urednik izdavačke kuće Drina Steinberg Publishing House.
Zašto baš Drina Steinberg?
Nastalo sasvim slučajno 2007. godine za potrebe mojih priča za decu. Drina jer ,,je reka koja nosi i priče i tajne“ ( Danilo Kiš, Mesečari), a Štajnberg jer je prezime koje je deo mog detinjstva, predivnih uspomena i jednog drugačijeg života.
Kako ste došli na ideju da napišete trilogiju „Purpur Arkone“? Šta Vam je bilo najteže dok ste pisali trilogiju ?
Istina je da smo mi otuđeni od svojih korena, porekla i tradicije, što je dovelo do toga da nam je naša mitologija gotovo potpuna nepoznanica. Moja ideja je bila da kroz univerzalnu priču o ljubavi, strasti i balansu između svetova, upotrebom elemenata postojećih mitova i stvaranjem novih, izgradim likove i događaje koji će oživeti staroslovenski svet. Na taj način, želela sam podstaknemi čitaoce da se upuste u pravu avanturu istraživanja slovenske mitologije, koja je zaista fascinantna.
Mada je moja trilogija inspirisana slovenskim mitovima, legendama, folklorom i paranormalnim bićima, ona je u suštini savremeni roman. Radnja se odvija u sadašnjosti, a stil i jezik su moderni. Najteže mi je bilo održati balans između savremenog dela priče i fantastike koja je uklopljena u celokupni narativ. Takođe, sve knjige su pisane iz prvog lica, a to vam onda ne daje mnogo prostora za širinu u pripovedanju, tako da je potrebno izbeći zamke ponavljanja i jednoličnosti, kako bi se očuvala dinamičnost priče i likova.
Da li Vam se desilo da Vas likovi iz Vaših romana iznenade svojim postupcima ?
Da, često mi se dešava da me likovi iz mojih romana iznenade svojim postupcima. Ponekad se ponašaju na načine koji nisu bili predviđeni ili planirani u početku, što doprinosi dinamičnosti i autentičnosti njihovih karaktera. Ponekad me nerviraju, jer rade sve ono što nisam planirala. Možda čudno zvuči, ali recimo dođe mi da se posvađam sa njima i da im svašta kažem, a onda se setim da su njihove odluke i reči, vođene mojim perom, pa im je sve oprošteno.
Ovo je jedan od razloga zašto volim da pišem, jer likovi često preuzmu vlastiti život unutar priče i odvedu je u neočekivane pravce.
Kako birate imena za svoje junake i kako dolazite na ideju za naslove svojih romana?
Kada biram imena za svoje junake, trudim se da imaju dublje značenje i da budu povezana sa karakterom lika kojem ih dodeljujem. Uglavnom istražujem značenje imena ili ih samostalno smišljam kako bi se uklopili u priču. Važno mi je da imaju simbolično značenje, zato često koristim igru reči ili ih povezujem sa nekim ključnim pojmom priče. Na primer, u novoj knjizi glavna protagonistkinja se zove Odra Ahtonik i svakako postoji razlog zašto je baš takvo ime i prezime izabrano.
Što se tiče naslova, ideja mi prirodno dolazi tokom pisanja. Osim u slučaju Bejle i Jara, svaku svoju knjigu sam počela sa nekim radnim naslovom koji mi je poslužio kao privremeno rešenje, sve dok se sa razvojem priče nije pojavila inspiracija za konačan naslov.
Kako gradite psihološki kompleksne likove ali i uzajamne odnose likova u svojim romanima?
Psihološki kompleksne likove gradim kroz pažljivo istraživanje njihovih osobina, mana i vrlina. Postavljam ih pred unutrašnje sukobe i izazove kako bih istražila njihovu dubinu. Takođe, razvijam snažne odnose između likova, koristeći njihove motive i konflikte kao ključne elemente priče. Kroz ove korake, stvaram likove koji su stvarni i autentični, a čitaocima omogućavam emocionalno zanimljivo iskustvo tokom romana.
Kako promovišete svoje romane ?
Na prvom mestu koristim internet i digitalne kanale za promociju. To uključuje društvene mrežepre svega knjiške niše, portale, vlastite web stranice i sl.
Takođe, vrlo mi je bitna i komunikacija uživo sa ljudima.To uključuje organizovanje književnih događaja, potpisivanje knjiga i učestvovanje na sajmovima i drugim događajima veznim za knjizevnost. Ovaj lični pristup omogućava mi da stvorim direktnu vezu sa publikom i razmenim iskustva s njima.
Ipak, ono se do sada pokazalo kao najbolji način promocije su preporuke. Kada čitaoci preporuče knjigu svojim prijateljima, porodici ili na društvenim mrežama, to stvara poverenje i interesovanje kod potencijalnih novih čitalaca. Preporuke su lične i autentične, što ih čini vrlo uticajnim alatom u promociji.
Otkrijte nam da li planirate pisanje neke nove knjige?
Poznato je da ja svaku svoju knjigu najavim za proleće, a onda proleti nekoliko leta i zima, dok se ne pojavi jesen kad ona napokon ugleda svetlost dana. Međutim, evo sada zvanično posle ravno 4 godine moja nova knjiga “ Skaska – Veličina tuge“ imaće svoju premijeru na ovogodišnjem beogradskom sajmu knjiga.
Osnivač ste i urednik izdavačke kuće Drina Steinberg Publishing House. Kako ste došli na ideju da osnujete izdavačku kuću?
Osnivanje izdavačke kuće Drina Steinberg Publishing je projekat koji je proizašao iz moje želje da svoje knjige objavim pod vlastitim imenom. Na početku sam razmišljala da ću samo objavljivati svoja dela (otuda i naziv), ali vrlo brzo sam shvatila da postoji mnogo talentovanih i izuzetnih autora kojima treba pružiti šansu. To me je podstaklo da proširim svoj horizont i počnem sarađivati sa drugim autorima.
Izdavačka kuća mi je omogućila da imam potpunu kontrolu nad svojim knjigama – od korica i uredništva, preko štampe i cene sve do načina promovisanja i komunikacije sa čitaocima. Iskreno, s jedne strane ona mi pruža veliku slobodu, ali zato sa druge nosi sa sobom i obaveze koje zahtevaju mnogo vremena, pažnje, ulaganja i izazivaju glavobolju.
Ipak, sva ta iskustva su mi omogućila da upoznam izdavački svet iznutra i da stvaram blisku saradnju s drugim piscima. Upravo ta raznolikost i izazovi čine rad u izdavaštvu inspirativnim i uzbudljivim.
Možemo li uskoro da očekujemo neka nova imena i romane u okviru Vaše izdavačke kuće? Pripremate li se polako za predstojeći sajam knjiga?
Da, uskoro možete očekivati nova imena i romane iz „Drinine kuhinje“. Kao prvo, izdvojila bih Dragutina i Miloša Jastrebića, koji su inače i glavni krivci što je moja izdavačka kuća dobila šansu da objavi svetski bestseler „Fobos“, francuskog pisca Victora Diskena. Dragutin i Miloš su inače braća, izvanredni autori koji pišu u četiri ruke, a njihov politički triler „Jedna srpska misterija – dan bez svetlosti“ će biti objavljen već krajem jula, dok ćemo u avgustu predstaviti njihovu drugu knjigu „Nepobediva ravnoteža Supernove“. Ono što me posebno raduje je to što će se na predstojećem sajmu knjiga na našem štandu pronaći i njihovo uređeno, redizajnirano izdanje romana „Ime noći“, ali i moj favorit kad su njihove knjige u pitanju – „Hronike zaključane biblioteke“.
Takođe, naša izdavačka kuća je postala bogatija za još jedno izuzetno ime u svetu književnosti. Veoma me raduje što je Drina Steinberg Publishing stala iza mladog i talentovanog autora D.P. Edena, tako da će se krajem septembra naći u prodaji njegov roman „Pakt“. Ovo misteriozno, uzbudljivo delo prepuno natprirodnih motiva već je privuklo pažnju čitalaca u Evropi, i ja sam ubeđena da će vrlo brzo naći put ka svojoj publici na Balkanu.
Što se tiče beogradskog sajma knjiga, pripreme su u toku i uzbuđeni smo što se posle četiri godine vraćamo na staro mesto. Pored novih autora, sa nama će ponovo biti i Sanja Vukosavljević, kao i Jovana Bokan.
Za kraj ovog razgovora zamolila bih Vas da nešto poručite našim čitaocima?
Hvala puno, bilo je zadovoljstvo deliti svoje misli i iskustva s vama.
I za kraj:
U svakoj knjizi krije se čitav nov svet, i svaki taj svet nema granica. Možete biti istovremeno putnik i putopisac, heroj i antiheroj, star i mlad. A, iznad svih tih uloga, iznad svake avanture, postoji nešto neprocenjivo i magično u okretanju svake stranice knjige. Zato čitajte. Grlim vas jako,
Drina.
Hvala što ste izdvojili vreme za čitaoce „TTS magazina“
M. Bašić