Piše profesionalni fitnes trener iz Vršca Amanda Đinđić.
– Koja je razlika između kardio treninga i treninga snage?
Trening snage bi uvek trebalo biti pod broj 1, a kardio kao dopuna. Koji god da nam je cilj, da li skidanje masnih naslaga ili dobijanje mišićne mase, trening snage će nam pomoći u tome. Takvim treningom ubrzavamo metabolizam, što više mišićne mase imamo, to nam je brži bazalni metabolizam, što u prevodu znači da naš organizam u stanju mirovanja troši više kalorija od nekoga ko ima manji procenat mišićne mase.
– Da li je bolji HIIT(visokointenzivni) kardio ili split (kardio niskog intenziteta)?
Nekome ko je početnik u treninzima svakako ne bih savetovala da počne sa HIIT treninzima. Velika je verovatnoća da dođe do povrede zglobova, a i nije potrebno da radi visokointenzivne treninge, kod početnika će i kardio niskog intenziteta dati rezltat. Uvek je bolja opcija krenuti postepeno i polako navikavati telo na treninge.
– U kojoj „zoni“ trebamo biti kod kardia niskog intenziteta da bismo sagorevali masti?
Ja se vodim nekom računicom da od broja 220 oduzmemo broj godina i 60 do 70% od tog broja. Greška je što mnogi misle da se moraju iscrpeti na kardiu da bi postigli neki rezltat, a ustvari je bitan puls i da smo u toj zoni u kojoj trebamo biti da bi sagorevali masti. Naravno, to će zavisiti od mnogo toga, ako nismo u deficitu svakkao nećemo sagoreti masti.
– Da li treba trenirati i kada su nam mišići pod upalom?
Ukoliko nam je npr gornji deo tela pod upalom, možemo odraditi trening donjeg dela. Ne bi trebalo trenirati pod upalom jer na taj način ne dozvoljavamo mišićima da se regenerišu i oporave za naredni trening. Na treninzima sa težinama pokidamo mišićna vlakna pa im je potreban adekvatan odmor pre nego što ponovo treniramo tu mišićnu grupu. Mnogi misle da mišići rastu na treningu, ali istina je da mišić raste u periodu oporavka i zbog toga je odmor jako bitan kao i adekvatna ishrana.
– Sa kakvim treninzima bi trebalo krenuti početnici?
Početnicima bih savetovala neki od full body programa gde bi radili celo telo. Fokus bi trebao biti na složenim vežbama kao što su čučnjevi, iskoraci, zakoraci, mrtva dizanja, razna veslanja za leđa, bench, razvlačenja… Početnik treba prvo izgraditi mišićnu masu da bi kasnije mogao preći na izolacione vežbe.
– Koliko vremena je potrebno kako bismo primetili prve rezultate?
Prvi „rezultat“ koji primete oni koji su krenuli sa treninzima svakako je dobar osećaj, otklanjanje bolova u leđima, vratu… Nakon toga dolazi i promena koju primetimo na vagi, u obimima, po odeći.. Svakako je potrebno trenirati makar 2 do 3 meseca u kontinuitetu i pridržavati se određene ishrane da bismo primetili takve rezultate. Ništa se ne može postići preko noći kao što ti isti kilogrami nisu ni došli preko noći.
– Da li je potrebno jesti pre treninga i šta trebamo jesti jesti nakon treninga?Individualno je to da li ćemo jesti pre treninga, nekome prija da pojede obrok koji sadrži kombinaciju proteina i masti, nekome više prijaju proteini i ugljeni hidrati pre treninga, a neko odradi bolji trening na prazan stomak. Zbog toga kažem da je to individualno i da zavisi od osobe do osobe. Obrok nakon treninga bi trebalo biti obavezan. Cilj nam je da što pre nahranimo mišiće koje smo trenirali. Kombinacija proteina i složenih ugljenih hidrata je najbolja kombinacija u obroku nakon treninga.
– Koje vežbe su najbolje za skidanje masti sa stomaka?
Ne postoje vežbe za skidanje masti sa stomaka. Vežbama ćemo samo učvrtiti mišiće, ali dok god imamo masti, ti mišići neće biti vidljivi. Kombinacija složenih vežbi, kalorijski deficit i kardio će nam najviše pomoći u tome da skinemo masti sa stomaka kao i sa celog tela. I naravno, kontinuitet ????
– Koje vežba je najefektivnija za donji deo tela?
Ne postoji nijedna vežba koja je „najefektivnija“, trening se sastoji iz više vežbi. Kako bi donji deo tela napredovao, trebamo ubaciti pokrete kao što su „knee dominant“, „hip hinge“, „bridge“, po jednu unilateralnu vežbu i po jednu izolacijsku vežbu. Uvek na početku samog treninga idu složene vežbe, a za kraj izolacije.
– Koja je prednost kada treniramo sa personalnim trenerom?
Prednost individualnih treninga je ta što trener sastavi treninge u skladu sa ciljevima klijenta. Nemamo svi iste ciljeve, neki žele da izgube masti, neki žele da povećaju mišićnu masu.. Imam klijentkinju koja se budila sa bolovima u leđima i vratu i kojoj je vidno kičma bila kriva, imala je i grbu na vratu. Uspele smo to sve da korigujemo i rešimo uz pomoć vežbi koje su bile prilagođene njoj. Tako se za svakog klijenta sastavljaju treninzi kao i ishrana koja će pratiti te treninge kako bi izvukli maksimum. Lično, smatram da su mnogobrojne prednosti ako smo početnik u teretani, trener je tu da nam pokaže kako se pravilno izvodi vežba, tu je da nas ispravi ukoliko krenemo pogrešnom tehnikom da radimo, da menja vežbe u skladu sa mogućnostima klijenata, da menja program ishrane nakon nekog vremena kada krenemo da stagniramo..
Amanda Đinđić
>>> Ukoliko ste zainteresovani za personalne treninge i plan ishrane kako bi svoj izgled doveli do savršenstva, budite slobodni i kontaktirajte profesionalnog trenera Amandu Djindjić putem;
Instagrama: amy____88
Mejl: amandadjindjic88@gmail.com