Melanija Bugarinović je počela da se bavi pevanjem u ranom detinjstvu, sa šest godina. Kao sedamnaestogodišnjakinja, 1930. godine je primljena u Operu Narodnog pozorišta u Beogradu.
Ostala je upamćena kao prva Srpkinja sa stalnim angažmanom u Bečkoj operi, kao i prva Srpkinja koja je uzela učešće na Bajrojtskim svečanostima u Nemačkoj
Jedna ulica u Novim Sadu nosi ime Melanije Bugarinović.
Melanija je već sa šest godina pevala u pevnici crkve u Beloj Crkvi, a nastavila da se bavi pevanjem u školskom horu. Muzičku školu je učila u Temišvaru gde se i udala i rodila kćerku Mirjanu, kasnije poznatu opersku pevačicu.
U Beograd je došla 1930. godine. Tadašnji upravnik Narodnog pozorišta Milan Predić, i direktor Opere, čuveni kompozitor Stevan Hristić prepoznali su u njoj autentičnu i svežu opersku snagu, pa je nakon mesec dana provedenih u Beogradu, primljena u Operu. Uskoro je dobijala glavne uloge u operama. U Operi Narodnog pozorišta u Beogradu je imala angažman u dva navrata: u periodu od 1930 do 1937. godine i od 1946 do 1968 godine.
Godine 1937. odlazi u Beč i postaje prva Srpkinja sa stalnim angažmanom u Bečkoj državnoj operi. Istovremeno joj je ponuđen i angažman u Berlinu ali se ona ipak odlučila za odlazak u Beč. Takođe je prva Srpkinja na Bajrotskim svečanostima u Nemačkoj na koje pravo učešća imaju najeminentniji solisti i dirigenti gde je kao članica festivalskog ansambla (sezona 1952/1953 ostvarila niz likova iz Vagnerovih opera.
Operski repertoar Melanije Bugarinović je bio izuzetno bogat, i po broju operskih uloga i po broju zastupljenih kompozitora Gostovala je u širom Evrope i u drugim dalekim zemljama.
U Beograd se vratila nakon Drugog svetskog rata kao zvezda.
Iz javnosti se povukla 1968. Nakon smrti ćerke je počela da razmišlja o osnivanju fonda za unapređenje vokalne umetnosti mladih, a konačnu odluku je donela 1978. godine. Tako je ustanovljen Fond za unapređenje vokalne umetnosti mladih „Melanija Bugarinović i ćerka Mirjana Kalinović-Kalin“ u Novom Sadu povodom kojeg je bila priređena i svečanost u Gradskoj kući. Fondom je predviđeno da se sva pokretna i nepokretna imovina ove operske dive i njene rano preminule kćerke, daruje novosadskoj opštini u cilju školovanja mladih talenata vokalnog i klavirskog odseka iz srednje muzičke škole „Isidor Bajić“ i Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Melanija Bugarinović je umrla 1968. godine, a iza nje su ostale dve kuće u Beogradu od po nekoliko stotina kvadrata, izuzetno vredna numizmatička i filatelistička zbirka, kao i raskošan zlatni nakit.
Izvor: Wikipedia