Željko Stamenković, direktor Tehničke škole „Sava Munćan“ u Beloj Crkvi, zaposlen je u ovoj obrazovnoj ustanovi od 2002 godine, a na mestu direktora se nalazi od 2010 godine.
Gospodin Stamenković je dao intervju za naš magazin.
-Šta je to što Vas je opredelilo da se bavite prosvetnom delatnošću?
Sudbina. Kada sam diplomirao na fakultetu planirao sam da se zaposlim u vojnom opitnom centru ali situacija tih godina nije bila povoljna zbog „Kumanovskog sporazuma“, međutim u tom periodu je bio raspisan konkurs u tehničkoj školi za mašinskog inženjera, javio sam se na konkurs, bio primljen i tako je krenula moja karijera u prosveti.
– Koliko je zahtevan posao direktora škole i koliko vremena oduzima?
Posao direktora škole je veoma zahtevan, a još više odgovoran. Direktor nema radno vreme već je direktor 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji i odgovoran je bukvalno za sve.
– Kada je nastala Tehnička škola „Sava Munćan“ u Beloj Crkvi i kako je tekao njen razvoj?
Škola je bogate tradicije i pod današnjim nazivom je poznata od 1996. godine ali tradicija počinje mnogo ranije i doseže čak u daleku 1884. godinu. Prve zanatske škole započele su svoj rad 1884. godine kada su u Beloj Crkvi radile dve stručne škole i to: Belocrkvanska državna zanatska šegrtska škola i Belocrkvanska državna trgovačka škola.Od 1944 – 1968 škola radi pod nazivom Periodična škola učenika u privredi, zatim od 1968 – 1977. škola za KV i VKV radnike, nešto kasnije kao škola za pozivno usmereno vaspitanje i obrazovanje, zatim kao Srednja mašinska škola i od 1996. godine prerasta u jednu modernu školu koja nastavlja tradiciju i kvalitet predhodnih, ali uvodi i novine koje se ogledaju pre svega u tehničkoj modernizaciji. Treba napomenuti da je prva zanatska škola osnovana ukazom od 01.10.1884. godine, pa je taj datum uzet za dan škole.
-Koliko smerova danas postoji u školi i kakva je zainteresovanost djaka za upis nakon završetka osnovne škole?
Danas škola radi u četiri područja rada: Mašinstvo i obrada metala, Saobraćaj, Lične usluge i Trgovina, ugostiteljstvo i turizam. U ta četiri područja rada trenutno imamo devet obrazovnih profila od kojih su najznačajniji Vozač motornih vozila i Tehničar drumskog saobraćaja iz oblasti Saobraćaja, zatim Mehaničar motornih vozila, Bravar zavarivač i Mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje u oblasti mašinstva, Frizer i Trgovac. Naši Bravari i Automehaničari postižu izuzetne uspehe na takmičenjima i to Oblasnim na nivou oblasti Vojvodine ali i na republičkom nivou. Istakao bih jedno prvo i dva druga mesta na republičkom nivou za Bravare i dva treća mesta za Automehaničare u toku mojih mandata. Na Vojvođanskom nivou imamo više prvih, drugih i trećih mesta, ali to više i ne računamo već nam je bitan plasman na Republičkom takmičenju. Zainteresovanost đaka za upis naše škole nakon završetka osnovnog obrazovanja je zadovoljavajuća, ali je problem mali broj tih đaka jer iz godine u godinu se smanjuje. Što se tiče samog upisa mi smo zadovoljni jer je prosečna popunjenost odeljenja oko 80%.
– Kojim se delatnostima vaš učenik može baviti nakon završetka škole?
Izbor obrazovnih profila koje školujemo je tako koncipiran da je u većini slučajeva moguće samozapošljavanje, odnosno otvaranje samostalnih preduzeća za usluge kao što su frizerski saloni i automehaničarske i bravarske radionice, kao i autoprevoznička preduzeća. Pored toga deo učenika nastavlja školovanje, a naročito učenici saobraćajnog smera jer im je dostupna specijalizacija za instruktora vožnje. Delatnosti gde se mogu zaposliti su trgovine, autoprevozničke firme kako u zemlji tako i u inostranstvu, policija, tehnički pregledi i dr.
– Kakve vannastavne aktivnosti realizujete i sa kojim institucijama i NVO organizacijama saradjujete?
Veliki je broj vannastavnih aktivnosti kojima se naši učenici bave kroz sekcije i učenički parlament. Napomenuću najbitnije a to su akvaristička i novinarska sekcija, zatim kroz bibliotečku sekciju i učenički parlament obeležavaju sve značajnije datume i učestvuhu kao volonteri u raznim akcijama od belocrkvanskog karnevala do očuvanja životne sredine. Sekcija za bezbednost saobraćaja je izuzetno aktivna na polju saobraćaja i u saradnji sa Agencijom za bezbednost saobraćaja i Srpskom policijskom unijom organizuje i učestvuje u akcijama edukacije mladih od kojih je najznačajnija Pažljivko i Pozornik Mačkić, kao i „Na maturu bez automobila“. Edukacija se izvodi sa decom iz vrtića do učenika srednjih škola. Pored pomenutih organizacija Agencije za bezbednost saobraćaja i Srpske pšolicijske unije sarađujemo i sa ostalim institucijama i NVO kao što su Crveni krst (akcije dobrovoljnog davanja krvi), Kancelarija za mlade, Lokalna samouprava, društva za pomoć deci sa hendikepom (MNRL i Pletenica), NVO Aurora, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje (Afirmacija multikulturalizma i tolerancije, podrška romima i dr.), NVO škola plus (trka Češko-Srpskog prijateljstva), klub za podvodne aktivnosti „Bela Crkva“, Dom za decu „Vera Radivojević“ iz Bele Crkve, Kultur kontakt Austrija i mnogi drugi kojih trenutno ne mogu da se setim i ovom prilikom im se izvinjavam ako sam ih propustio.
– Kakvi su Vam planovi za budućnost?
Planovi za budućnost su u skladu sa budućnošću a to je dalja tehnička modernizacija i uvođenje novih i inovativnih metoda u nastavi, Nastavljanje saradnje sa svim relevantnim institucijama i organizacijama, kako iz Srbije tako i iz inostranstva.
– Hvala što ste izdvojili vreme za čitaoce „TTS magazina“.
Nema na čemu, bilo mi je zadovoljstvo i nadam se da će te nas posetiti za vreme neke od navedenih aktivnosti.
LJ.N.V